Prvo i jedino preduzeće u Srbiji koje je dobilo dozvolu za izvoz opasne otpadne prašine je preduzeće “Božić i sinovi” iz Pančeva. Ministarstvo energetike, razvoja i životne sredine odobrilo je ovom preduzeću izvoz tehnološkog balasta koji nastaje u procesu livenja čeličnih gredica u firmi “Sirmium steel” iz Sremske Mitrovice. Tokom narednih godinu dana oni će pomenuti otpad izvoziti u Bugarsku, gde će proces prerade biti obavljen u pogonima tamošnje firme.
U preduzeću “Božić i sinovi” kažu da se dugo čekalo na dozvolu i da je procedura trajala nekoliko meseci, ali da je zahvaljujući administraciju u nadležnom Ministarstvu proces ubrzan i da su oni sada prvi i jedini u Srbiji sa dozvolom za izvoz ove vrste opasnog otpada.
Prema rečima Jovice Božića, stratega i vlasnika preduzeća “Božić i sinovi”, cilj firme nije da se ova vrsta otpada izvozi, bez obzira na to što je reč o opasnom otpadu.
– Naš cilj je da iz pomenutog otpada inertizujemo opasne materije koje su sporadično zastupljene zavisno od inputa u livnici. Njih u opasnom otpadu ima u malom procentu, ali su zato prisutne velike količine metala koje zapravo želimo da valorizujemo. Primera radi, u prašini se nalazi više od 30% cinka, kao i manja količina obojenih metala.
U vezi s tim, Božić je najavio da je u planu grinfild investicija, odnosno novo postrojenje na lokaciji u Pančevu ili u Sremskoj Mitrovici, a koje će se baviti upravo tretmanom ove vrste otpada, ali i drugih vrsta poput katalizatora iz putničkih vozila. On zasada nije želeo da otkrije detalje o budućoj firmi, ali se zna da će njeno ime biti “Urbano rudarstvo” i da će poslovati u sklopu firme “Božić i sinovi”. Za kooperaciju sa firmom “Božić i sinovi” za ovaj projekat je zainteresovano i nekoliko stranih kompanija iz Italije, Engleske i SAD-a, pa bi cela priča mogla da dobije internacionalni karakter.
Generalni direktor firme “Božić i sinovi” Nikola Egić najviše strahuje od naših komplikovanih administrativnih procedura, nerazumevanja tehnološkog rešenja pirometalurških procesa koji će biti zastupljen opremom koja radi po principu visoko temperaturnog procesa HTMR (High Temperature Metals Recovery). Strah od pojma “tretman opasnog otpada ” će posebno biti prisutan pre svega u lokalnim samoupravama, pa i gradu Pančevu, sve dok država Srbija ne harmonizuje svoje zakonodavstvo sa EU zakonodavstvom u oblasti upravljanja otpadom. Do tada, nažalost, neće biti ni stranih investitora. Neophodno je da administracija poseduje minimalne i maksimalne granične vrednosti pojedinih eventualnih emisija, zasnovane na međunarodnim sporazumima (Bazelska konvencija) i osnovnim principima adekvatnog upravljanja otpadom.
Kako ističu iz ove pančevačke kompanije, deo tehnološkog procesa koji bi trebalo da bude korišćen u tretmanu ovih vrsta opasnog otpada u planiranom postrojenju “Urbanog rudarstva” je testiran u laboratorijama Tehnološko-metalurškog fakulteta u Beogradu. I pored svih problema, u kompaniji “Božić i sinovi” veruju da će ovaj projekat naići na razumevanje, kako u lokalnoj samoupravi tako i u Ministarstvu energetike, razvoja i zaštite životne sredine. Oni su nadležne iz Ministarstva već upoznali sa ovim projektom i očekuju sastanak sa ministarkom Zoranom Mihajlović i njenim timom, kako bi ih i lično uputili u detalje u vezi sa pomenutom green field investicijom. – Verujemo da ćemo sa ovim projektom moći da konkurišemo kod mnogih evropskih fondova koji podržavaju inovacione ekološke projekte – poručio je prvi čovek kompanije Jovica Božić.
(Izvor: eKapija | Četvrtak, 15. 08. 2013.|15:18)